
“Pasakų daržas”
Valgymo sutrikimai: maisto dizaino sprendimai vaikų onkohematologijos skyriuje
Dizaino projektu „Valgymo sutrikimai: maisto dizaino sprendimai vaikų onkohematologijos skyriuje”, pasitelkiant tarpdisciplinines tyrimų metodologijas ir dizaino metodus, buvo siekiama ištirti atvejus, susijusius su vaikų mitybos sutrikimais VU Santaros klinikų vaikų onkohematologijos skyriuje ir sukurti dizaino sprendimus padėsiančius gerinti vaikų valgymo patirtis gydymo kurso metu. Šis projektas buvo vykdomas bendradarbiaujant su VU Santaros klinikų vaikų onkohematologijos skyriaus mitybos specialistais.
Atlikus bendrą vaikų mitybos sutrikimų analizę ligoninėje, tolimesniu tyrimu buvo siekiama sutelkti dėmesį tik į pacientus, kurie patiria burnos gleivinės uždegimus (mukozitą) bei chemosensorinius pokyčius ir išaiškinti su maisto dizainu susijusias esamas problemas. Mukozitas yra vienas iš dažniausiai patiriamų šalutinių poveikių sukeliančių distresą chemoterapijos kurso metu. Burnos ertmės uždegimas pasireiškia skausmingomis gleivinės opomis, todėl pacientams paskiriama trinto maisto dieta. Esant ūmiam mukozito atvejui, maistas vartojamas gastrostomos pagalba (maisto sušvirkštimas per vamzdelį tiesiai į skrandį).


Trinto maisto serviravimo problemos VU Santaros klinikose:
- Trintas patiekalas, kurį sudaro atskiri elementai, yra patiekiami vienoje lėkštėje, kurioje skirtingi maisto produktai niveliuojasi. Pietų ir vakarienės davinį visuomet sudaro sriubos porcija - 250 g ir trijų elementų pagrindinis patiekalas: 1 dalis trintų daržovių - 150-200 g, 1 dalis kruopų arba bulvių - 150-200 g ir 1 dalis trintos mėsos - 100-120 g.
- Skirtingų trintų maisto produktų tekstūra suvienodėja, todėl maistą tampa sunku atpažinti (spalvos ir tekstūros konfliktas).
Chemoterapijos kurso metu beveik visi pacientai taip pat patiria chemosensorinius pakitimus, tačiau maisto poreikiai gydymo metu dažnai keičiasi, todėl jų valdymui reikalingi skirtingi įrankiai maisto patiekime. Tyrimo metu skonio pokyčiai buvo išskirti į dvi grupes: skonio nejautra ir skonio pokyčiai. Skonio nejautra - tai trumpalaikė gydymo pasekmė, nulemianti uoslės ir skonio jautrumo sumažėjimą (Ageusia - skonio pojūčio nebuvimas, Anesmia - kvapo pojūčio nebuvimas, Hypogeusia - skonio jautrumo sumažėjimas, Hyposmia - kvapo jautrumo sumažėjimas, Dysgeusia - normalaus skonio iškraipymas, Dysosmia - normalaus kvapo iškraipymas). Skonio pokyčių sutrikimas - tai maisto sukeltų neigiamų pojūčių sustiprėjimas - šleikštulys (Hypergeusia - šleikštulys sukeltas maisto skonio, Hyperosmia - šleikštulys sukeltas maisto kvapo) ar skonio ir kvapo jutimas be išorinio dirgiklio (Phantageusia ir Phantosmia).
Atsižvelgiant į trinto maisto patiekimo problemas, skonio nejautros ir skonio pokyčių atvejus bei dėl šių priežasčių patiriamą distresą buvo sukurti du stalo indų rinkiniai „Pasakų daržas”.
Stalo indų rinkinys esant skonio nejautrai ir trinto maisto dietai

Stalo indų rinkinys esant skonio pokyčiams ir trinto maisto dietai






Šiuo dizainu buvo siekiama atskirti karštojo patiekalo elementus į atskirus indus, kadangi esant šleikštuliui, kurį sąlygoja chemoterapijos poveikis chemosensoriniams pojūčiams, maistą vartoti tampa maloniau, kai maistas vartojamas atskirais elementais po vieną - atskiri maisto elementai leidžia maitinti be kito maisto poveikio, kadangi skonio sąlygotas pasibjaurėjimas keičia skonį medžiagų, kurios veikia kartu su šleikštuliu. Šie indai yra aukštesnių, siaurėjančių briaunų, dengiami dangteliais, todėl toks dizainas leidžia valdyti kvapų pasklidimą erdvėje bei regimąjį maisto lauką. Spalvų paletė buvo pasirinkta atsižvelgiant į dažniausiai pasikartojančius maisto produktus valgiaraštyje (bulvės, mėsa, morkos, burokėliai, kruopos, sultinys, obuolys) bei lyties neutralumą. Indų rinkinį sudaro trys mažieji indai trijų dalių karštajam patiekalui bei vienas indas sriubai.
Siekiant mažinti vaikų patiriamą distresą, indų rinkinys yra pavadintas „Pasakų daržu”. Šie indai kuria aliuziją į daržą, kuriame auga stebuklingos ir neregėtos daržovės, lyg būtų girdėtos tik iš pasakų. Spalvingi dangteliai gali būti mainomi tarp indų - tai sudaro galimybę vaikams įsitraukti į žaidimą valgymo metu.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba
2023
Siekiant mažinti vaikų patiriamą distresą, indų rinkinys yra pavadintas „Pasakų daržu”. Šie indai kuria aliuziją į daržą, kuriame auga stebuklingos ir neregėtos daržovės, lyg būtų girdėtos tik iš pasakų. Spalvingi dangteliai gali būti mainomi tarp indų - tai sudaro galimybę vaikams įsitraukti į žaidimą valgymo metu.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba
2023